Výcvik

Zkoušky KJ Brno

13. června 2010 v 14:08
Enjoy dnes složila zkoušku ZOP na 99b. výborně, nejlepší výkon dne!
zkoušky1
Mám z naší holčičky velikou radost, protože cvičila opravdu bezvadně a ten jeden bodík, který šel dolů byl víceméně mojí vinou. Naproti tomu Arča, která skládala ZPU1 překvapivě nesplnila... vůbec jsem s tím nepočítala, ale prostě neměla svůj den. První ztráta přišla na hlídačce. První reakce na pokus o odcizení batohu (role zlodějky se ujala sama paní rozhodčí) byla v pořádku. Paní Martinů však zvolila chytrou taktiku, když zůstala po prvním pokusu bez hnutí stát těsně u Arči a pak šup, šlohla batoh. Takže za 5b. Další ztráta, tentokrát za plný počet - metrová překážka. Tady jsem s "nulou" počítala, protože Arča prostě se svýma kyčlema neskáče. S čím jsem ale nepočítala, bylo volno před přivoláním. Ještě mi nikdy nic takového neudělala, volno měla vždy spolehlivé. Tentokrát se ke mě dvakrát vrátila a já už tušila, že máme problém... teprve napotřetí to vyšlo. Nevím, co jí přelítlo přes nos, ale nejspíš jí rozhodil útěk Enjoy z auta, která se chvíli před tím protáhla pootevřeným oknem a zdrhla za námi na plac. Podezřívám jí, že se chtěla blejsknout a Arče to překazit, aby sama mohla být lepší : -)
Takže moje Arianka o 2 body nesplnila. Nejsem si jistá, jestli to budu s Arčou ještě opakovat, protože pohybové obtíže v souvislosti s její těžkou dysplazií jí omezují čím dál tím více. A vzhledem k jejímu věku se dá předpokládat, že to bude, navzdory podávání chondroprotektiv, stále horší. Pravděpodobně půjde Arča již do předčasného důchodu s tím, že si občas půjde zacvičit jen pro radost. To však neplatí pro Enjoy, kterou krátce před dovršením třetího roku života "osvítilo" a cvičí se s ní jedna radost. Aport, který nám donedávna dělal ještě problémy (předsednutí a výdrž do odebrání) je již zvládnutý, speciální cviky na zkoušky malých plemen zvládá s přehledem (kromě aportování klíčů na ZMP1, to se asi nikdy nenaučí), stopuje dobře. Nic jiného nám nebrání v tom, zkusit na podzim ZMMP, jen její plánované mateřství. Mám ještě chvilku na to popřemýšlet, zda se tento rok ještě nevěnovat výcviku a nekrýt až příští rok... ale léta utíkají a první porod v téměř čtyřech letech musím ještě důkladně zvážit. 
zkoušky2
zkoušky3
Foto ze zkoušek: Romana Macháčková

Jinak ve fotogalerii jsou nové fotografie z uplynulého týdne u Esterky, Enjoy, ve společných fotkách, u dětí a samozřejmě, jako každé jaro, také v kytičkách : -)

Zkoušky NZŘ...

30. května 2010 v 14:30
Poněkud zlenivělá Arča složila včera zkoušku ZZO na 54 bodů a tedy prospěla výborně. Ztráty jsme měly na obratech (prý nedělám obraty, ale oblouky) a body šly také dolů za ležení "na kejtě".
Minirekonstrukce zkoušky:

Nástup a hlášení:
nastup

Já: (náhle se mi chce hrozně čůrat)
"Lucie Kučerová se psem Arianou je připravena ke zkoušce"  
Rozhodčí Huclová (odměřeně - výraz generála lidově demokratické armády):  "k jaký zkoušce"

Já: "ke zkoušce ZZO"

Rozhodčí (znechuceně): "tak prosim"

... odcházím na značku...
... přivolání bez zajímavostí...
... připínám psa a mezitím rozhodčí řve na kolegyni která zrovna odložila psa, kam že až to hodlá od toho psa odejít a jestli umí počítat do patnácti...

Rozhodčí: "Pochodem vchod"

... předpisově vykročím a pochoduji... pořád pochoduji, už jsem dost daleko - nic neslyším... teď? sakra, jede vlak...

pochdem v chod
Rozhodčí: (100dB) "vlevóóó v bóókk!!!"

... dobrý, teď už celkem slyším...

Rozhodčí: "čelem vzad!"

... otáčím se o 180°  po směru hodinových ručiček, tedy v pravo...

Rozhodčí: "čelééém vzáád" (další vlak)

... otáčím se o 180° proti směru hodinových ručiček, tedy vlevo...

Rozhodčí: "sakra ženská, vy se otáčíte jednou tak a podruhý jinak, to tomu psovi děláte v hlavě akorát bordel!"

... nasadím omluvný výraz, předvedeme bezchybný aport, S-L-V a odcházíme na odložení...
... čekáme na značce na ukončení přivolání druhého cvičícího psa. Ariana si střídavě sedá a lehá, je horko, zřejmě jí bolí i noha...
... odložení končí, odcházíme k rozhodčí...
... stojím před rozhodčí a čekám...

Rozhodčí Huclová odměřeně (výraz generála lidově demokratické armády): "čekám"

Já: nechápavý výraz

Rozhodčí: (odměřeně): "no snad mi něco řeknete!"

... v hlavě mi to šrotuje, navíc jede zase vlak...

Rozhodčí: "no snad se odhlásíte?!"

Já: "Lucie Kučerová se psem Arianou se odhlašuje ze zkoušky"...

Rozhodčí: (už naštvaná): "no snad ne ze celé?!" čeká...

Já: ...nic...

Rozhodčí: (rezignovaně): "z části poslušnost"...

Já: "z části poslušnost"...

Rozhodčí: "vy jste nechodila nikdy do Sokola?"

Já: "chodila"

Rozhodčí: "že nevíte, jak se dělají obraty, vy neděláte obraty, vy děláte oblouky"

Já: "víte, já když udělám prudký pohyb, tedy když se prudce otočím, motá se mi hlava" : -)))

Rozhodčí: (šokovaný výraz): ... nic ...

MILUJU ZKOUŠKY!!! zase si to zopakuju... 

aport1
aport2
foto: Romana Macháčková ZKO Lysá nad Labem

Pozor nebezpečná šeltie!

2. května 2010 v 13:53
Výstavní kariéra naší Enjoy skončí květnovou mezinárodní výstavou v Litoměřicích a potom se už budeme věnovat jenom výcviku a také štěňátkům, což ale neznamená, že se někdy v budoucnu na nějaké té výstavě sem tam neobjevíme, ale rozhodně již ne v takové míře.
Tím jsem se dostala zpátky k předminulému výcvikovému víkendu na cvičáku a intenzivnímu výcvikovému týdnu vůbec. Obě holky mají před sebou zkoušky, Enjoy ZOP a Arča ZZO a ZPU1, tady pilujeme jen drobnosti, zejména u Joy. Ta se také průběžně připravuje na zkoušku ZMMP, speciální dispciplíny rozlišování a vyhledávání předmětů jí nečiní v zásadě žádné problémy, kazí to jen technika jejího aportu. Joyinka si to také umí pěkně vyřídit s šupákem, což dokazují následující fotografie, jejichž autorkou je Romana Macháčková (ZKO Lysá nad Labem).
obrana1
obrana2
obrana3

Kalendář akcí

10. dubna 2010 v 19:40
stopa

29.5.2010  -   ZZO   - Ariana     ZKO Lysá nad Labem

13.6.2010  -   ZPU1 - Ariana
                  
                   -   ZOP   - Enjoy

26.6.2010  -   ZVOP - Enjoy       Podkost

Zkoušky KJ Brno

1. března 2010 v 16:35
Dne 13. června 2010 se chystáme s Ariankou na ZPU1 a s Enjoy na ZOP. Enjoy si také zopakuje zkoušku ZVOP - tentokrát jsem se teoreticky připravila, tak nám držte palce :-)

Ohlédnutí za rokem 2009

23. prosince 2009 v 23:02
paseni01
V roce 2009 jsme se - pokud jde o výcvik - moc nevyznamenali...
Jednoduše nebylo moc času a také mé zdraví nesloužilo tak, jak by mělo. Stanovené cíle jsme nesplnili. S Enjoy jsem cvičila občas stopy a je jen moje vina, že jsme se ještě nedopracovali ke složení zkoušky FRP1, kterou bychom nejspíše uspokojivě zvládli. Má výborný nos, přirozený zájem o stopu a vyniká přesností. Jediným problémem se ukázalo spolehlivé označovaní předmětů, což jsme ale na podzim za pomoci vlastní netradiční metody nakonec nějak zvládli. Dalším problémem je u Joy aport. Ona je vášnivá aportérka, ale jako klasická "míčkařka" nevydrží čekat na odebrání a rychle pouští. Kvůli překusování a pohrávání si s aportem jsme museli nasadit klasickou dřevěnou čínku, která se v tomto směru osvědčila, ale hotovo nemáme. Snažíme se, co můžeme. Poslušnost není také jak bych si představovala. Zvyklá na radostné a přesné plnění cviků od hovawartky Arči, je pro mě lajdáctví šeltky tak trochu brnkačka na nervy. Výcvik s klikrem nám v mnohém pomohl, ale ani on nevyřeší přemíru temperamentu, nižší schopnost soustředění a časnou fázi útlumu. Oproti Ariance se zdánlivě jeví jako "méně chápavá", přinejmenším méně ochotná. Přesto mám v některých okamžicích pocit, že si ze mě spíš dělá srandičky. Ona ví moc dobře, co po ní chci, jak má který cvik udělat (například předpisové přisednutí k noze), ale zkouší to holka na mě s tím nechápavým výrazem. Největší problém pro ní je zvednout ten svůj zadek jakmile ho má jednou na zemi a to i při obratech : -)
Zkoušeli jsme i pasení. Zájem má, odvahu též, vlohy stoprocentně projevuje. Přesto jsme zkoušku vloh nesplnily. Důvodem bylo především to, že jsem nebyla dobře připravená já a že se i při této konkrétní zkoušce hodnotila technika práce se stádem, což již podle mého názoru vyžaduje přípravu ve formě výcviku. My jsme přijeli předvést jen vlohu a podcenili základní nácvik. Pasení mě "chytlo", ale nedostupnost pravidelných tréninkových příležitostí je pro nás překážkou.
Agility je vášeň, kterou Enjoy projevuje při každé příležitosti a jakmile zahlédne parkur, je v tranzu. Bohužel není nikdo, kdo by s ní běhal. A že by jí to šlo, o tom není pochyb.

Pokud jde o Arianku, tam v podstatě není o čem mluvit. Vynikající poslušnost, ale nezájem o obrany nám příliš příležitostí k prosazení se v klasické sportovní kynologii nedává. Zkoušku ZPU1 jsme z osobních důvodů přeložili na jaro 2010 a snad se pak budeme věnovat i obedienci. S tím, jak mi odrůstá mladší syn, doufám i ve více času a tak snad rok 2010 využiji k tomu, abych holky poněkud více zaměstnala prací. Tím spíše, že Enjoy se na jaře stane maminou a tak výstavy v následujícím období nahradí spíše výcvik.
 
 

Reklama