Červen 2013

Vrh C má tři týdny...

30. června 2013 v 2:01 Aktuality
Má to nějaké zuby, snědlo to už jogurt - s chutí, snědlo to startovací granule rozmočené ve štěněcícm mléce - s velkou chutí...
... a řádí to :-)

Aktuální váhy ve váhové tabulce štěňat.

Zprávičky z porodní bedničky

27. června 2013 v 1:09 Aktuality
To je tedy ostuda, že prakticky od narození štěňat tady nepřibyla ani řádka, tedy pominu-li údaje ve váhové tabulce. To i u minulého vrhu jsem byla pilnější a to jsem to flákala oproti "Áčkům".
A zatím ta naše štěňata už koukají na svět a batolí se, učí se, jak být správnými šeltičkami, což znamená, že pilně trénují štěkání... taky vrtí ocáskama a ožužlávaj si vzájemně plachťáky, naše prsty a ze všeho nejraději naše nosy. Mladší zlaťáci teprve otvírají víka, ale co do velikosti a váhy za "Céčkama" rozhodně nezaostávají.
Všechna štěňata již mají svá jména. Tentokrát jsem to zkrátila, aby se to vešlo do rodokmenu a né jako minule, kdy si kvůli tomu úřednice na ČMKU musely vytisknout zkušební lejstro... takže je to následovně...

plesnivá holka se jmenuje Celeste, říkáme jí "Týna". Je to pěknej macek, ze všech štěňat nejtěžší, ale je to to nejněžnější stvoření, které kdy obývalo naší porodní bedničku. Byli tu i jiní mazlové, ale ona je takovej ten klasickej "plyšák", kterého byste si nejraději zakonzervovali právě do téhle podoby a dali na polštář a ona by rozhodně nijak neprostestovala. Ona se narodila pro rozkoš a užívá si jí plnou měrou při mazlení, drbání a chování ve vašich dlaních. Je krásně zbarvená a má díky vybarvení v obličeji zajímavý výraz - dokážu se na ní dívat hodiny. Mimo to má pěknou postavičku a bude z ní moc hezká fenka, možná trochu robustnější. Není vyloučeno, že tahle krasavice zůstane doma.

Trikolorní kluk, pracovně nazývaný "jednička", se jmenuje Caesar. Jeho jméno vystihuje nejen jeho skutečný vzhled, ale i povahu. Je to pan Pes. Aristokrat. Když spí, tak spí i kdyby kolem něho třicet cecků lítalo. Když se mi chce spát, polož mě kam chceš a já budu spát, když se mi chce batolit, postav mě kam chceš a tam se budu batolit a prozkoumávat. Protože když něco dělám, dělám to důkladně a zodpovědně a když se něco děje, má to svůj smysl. Něco jako Bella z minulého vrhu, důstojnost a přitom přizpůsobivost...
Caesar si své páníčky ještě vybírá.

jo, to naše Constance, trikolorní fenka, to je jinej kalibr... ona je prostě živel... někde něco zajímavého? tak tam nesmím chybět! její povahu nejlépe vystihuje tento fotoreport...

V překladu tohoto vizualizovaného sdělení by to znamenalo asi něco jako: "Právě jsem snila v hlubokém spánku o cecku, z kterého pryští mlíko a najednou, nevěřili byste, jsem někde, ani nevím kde... je tu pode mnou cosi růžového, nejde to rozkousat? kurňa, nejde, nemám zuby a navíc nějak ztrácím stabilitu... hle, před čerstvě vylíhlíma čočkama se mi míhá něco bílo-růžovýho, nápadně mi to připomíná mojí pracku, ale jistá si tím nejsem, musím to vzít do tlamy a prozkoumat... koordinace pohybů sice ještě pokulhává, ale nakonec zjišťuji, že je to moje pracka. Není to tedy nijak extra zajímavé, ještě tak pracka tupýho bráchy, to jo, to bych si klidně zažužlala, ale takhle je to vo ničem... tak co je tu okolo ještě zajímavého? Ty jo, něco růžového, to musím do tý huby vzít, v nejlepším to bude struk, ale i jinak beru všechno, pro mě je všechno výzva... nic z toho neteče a chutná to všelijak, dobrý, už jsem to prozkoumala a támhle vidím něco zajímavého, sem si všimla, že ten velkej dvounožec u toho furt sedí a čučí na to, říká tomu "noutbuk" musím to jít vobhlídnout, jestli se to nedá ochutnat, nebo nějak vhodně upravit...
Takže to je naše Constance, alias "Kony", která jako první začala vrtět ocasem a komunikovat s námi, strašně ráda se mazlí a chová, strašně ráda vymýšlí lotroviny, je nadmíru elegantní, krásná a živelná. V tuto chvíli si troufám říct, že má všechny předpoklady stát se celebritou v každém směru.
Kony je již zadaná.

plesnivej kluk dostal jméno Cassius. Zprvu se projevoval jako klasickej "mamánek". Buďto spím a nevím o světě, nebo jsem u maminky. Jsem vzhůru a maminka tu není? velký problém... proč mě ti cizáci berou do rukou? proč se mě dotýkají? já chci mámu, mámu, mámu! její břicho, cecky, její blízkost... polož mě k ní, mám drápy, poškrábu tě a umím pištět a hemžit sebou, až to máma uslyší, přijde a roztrhá tě!... takovej byl... ale když zjistil, že máma na to neslyší, ba naopak je ráda, že jí na chvíli někdo zbaví toho věčného "ceckopřívěsku", který je mimochodem druhé největší štěně hned za plesnivou ségrou, najednou otočil, nastala razantní změna a teď je to: "Slyším hlasy a cosi matně vidím, vezmi si mě, mě, mě! a pomuchluj mě, podrbej mě na břichu, to mám moc rád"
Jinak celkem pohodář, teď nově začal i slušně lumpačit, každopádně je to velký krasavec a bude z něj "kus psa".
Cassia prozatím nenabízím k prodeji.


Druhý trikolorní kluk je Cato, oslovuji ho prostě "kate"... je to malý, sympatický pejsek s krásnou hlavičkou. Velký mazel, na nějaké extra vylomeniny ho zatím neužije, ale vzpomeňme Bellu, jaká pecka to byla ze začátku a jak se potom vyvrbila. Celkem o něm v tuhle chvíli nemám co víc napsat, ale nebojím se, že by se to brzy nezměnilo. Cato je volný.

A teď naši zlaťáci... čtyři dny, o které jsou mladší než "céčka", znamenají obrovský rozdíl ve vývoji a tak se vám tu dnes představí jen tak zběžně a bližší charakteristiku sem napíšu až se začnou trochu víc projevovat.

Prvorozený zlatý pejsek dostal jméno Damian. Stejně jako jeho brácha, i on teprve včera otevřel oči a jeho nejoblíbenější činností je prozatím spaní. A pak taky žužlání vlastní packy. Je to takový kominíček a jako štěně se mi dost líbí, mohl by vyrůst v pěkného pejska. Damián není ještě zadaný.

Jestli si v loňském vrhu vysloužila Blaze (Roxy) přezdívku "berňák", pak Dominikovi neřekneme jinak, než "bernardýn" a to nejen pro tu podobu, ale i velikost. Svojí hmotností a velikostí si nezadá s plesnivejma z céčkového vrhu a je ho opravdu slušnej kousek. Typem bude rozhodně do Anguse (Katiedale Ace of Space), jeho dědečka. Jinak je to takový "bonbónek" s obrovskou lysinou a předpisovým límcem, povahou se zatím jeví jako klidný, sladký medvěd, ale uvidíme za pár dní. I Dominik je k zadání.

Tak to bychom měli první krátké představení našich štěňat. Trpím katastrofickým nedostatkem času, ale rozhodně mám co psát, takže až se k tomu dostanu, vypíšu se tu i z nějakých humorných historek, které jsme již s našimi štěňaty zažili, byť je jim teprve pár dnů.
Céčková štěňata budou příští týden geneticky vyšetřena na CEA, vzorky ze stěrů odesílám do Slovgenu, takže budu netrpělivě čekat na výsledky. V sobotu nebo v neděli čeká "céčka" také první příkrm... stále ještě přemýšlím, zda jim nabídnu tu výbornou kaši, co kdysi skončila v klosetu (viz příběhy vrhu A), nebo jim předložím něco méně kontroverzního.
Štěňata už mají také svá videa, ale nějak jsem nenašla čas k tomu je převést a umístit na blog. Ovšem vzhledem k tomu, jak to tady s těma videama chodí, to sem asi stejně dávat nebudu a vložím jenom odkazy na Youtube. Nějaké nové fotky mají ve svých fotogaleriích http://zlomu.rajce.idnes.cz/ , ale nové chci udělat o tomto víkendu.

Měla bych se v krátkosti zmínit také o tom, že jsme se s Vitkou zúčastnili Speciální výstavy šeltií v Horních Počernicích a přivezli jsme si od švýcarské rozhodčí první pěkné "védéčko" za zub. Podrobnější informace z této výstavy a také povídání ze života štěňat a dětí přinese příští aktualizace. Nebudu slibovat přesný termín, protože všichni už vědí, že to stejně nedodržím, ale ráda bych někdy o tomto víkendu nebo příští týden, kdy budu mít více času, protože si chci vzít alespoň dva dny dovolenou.

Tak to je pro dnešek vše, přeji hrstce svých věrných čtenářů, kteří mají tu výdrž a marně se tu pravidelně pídí po novinkách, hezký den :-)

Zlaťáci jsou na světě

14. června 2013 v 0:03 Aktuality
... a tentokrát se to neobešlo bez komplikací. A to přesto, že tomu zpočátku vůbec nic nenasvědčovalo.
Blížící se porod nám u Joy signalizovala pouze snížená večerní teplota a určitá její "hyperaktivita", čímž je míněno, že byla ještě prdlejší, než normálně.
Samotný porod začal dost nenápadně, první štěně si porodila tak nějak "mimochodem" mezi ožužláváním nějakého sušeného smradu a přetahováním se o uzel... Musím se přiznat k tomu, že jsem ten den šla normálně do práce. Bylo to proto, že ráno na ní nebyla zřejmá jediná známka brzkého porodu a to nejdůležitější jsem očekávala až k večeru. Naštěstí byl doma Daniel... ještě okolo poledne byly zprávy v tom smyslu, že se "nic významného neděje" ... okolo jedné odpoledne už mi bylo do telefonu řečeno, že "už to bude každou chvíli, protože Joy mezi žužláním občas tlačí"... a tak se v době, kdy jsem ještě nebyla doma, narodilo krátce před čtrnáctou hodinou první štěňátko - zlatý pejsek s váhou 252g...

Porod prvního štěňátka zvládly tedy děti - Daniel a Linda... mimčo zbavily obalů, podvázaly pupečník, vydesinfikovaly pahýl, štěně zvážily, zapsaly... odřekly povyražení a rande a vůbec, se staraly... šikulové jsou to.
Takže první štěňátko bylo na světě a čekalo se na další. Ze začátku se to zdálo být jako normální pauza mezi štěňaty a nijak mě to neznepokojovalo. Líbit se mi to přestalo až když Joy intenzivně tlačila a nic se nedělo, což trvalo dobré dvě hodiny. V pět odpoledne jsme nakonec sbalili Joy i štěně a rozjeli se do nemocnice. Provedené ultrazvukové vyšetření ukázalo, že srdeční akce nenarozeného štěňátka je už pomalá a že je opravdu potřeba rychle jednat. Joy dostala infúzi glukózy a trochu oxytocinu na podporu kontrakcí s tím, že než se přistoupí k císařskému řezu, že zkusí štěňátko vybavit ručně. To se nakonec podařilo, ale bylo to pro Joy velmi bolestivé, pro všechny stresující a vůbec celé nepříjemné. Bohužel, nejhůře na tom bylo to štěně... krásný pejsek se narodil téměř bez známek života, byl celý modrý, studený a vláčný. Třela jsem ho skoro dvacet minut, masírovala srdíčko, strašně jsem si přála, aby to nevzdal, aby neumřel. A výsledek?
Výsledek je tady :-)
Ten má drápy, co? bude stříhačka!
Jinak jsou to krásná štěňátka a mám z nich velkou radost!


Zřídila jsem oboum vrhům sekce, kde jsou základní informace a váhové tabulky. Na Rajčeti jsou také jejich fotogalerie -
http://zlomu.rajce.idnes.cz/Stenatka_vrh_C/ http://zlomu.rajce.idnes.cz/Stenatka_vrh_D/ kam každý den něco strkám, takže když tady nebude nic nového, fotky budou určitě.

A zatímco zlaťáci jsou ještě takové malé krysičky, z "Céček" jsou už pěkný vánočky...


Já nevím, jak to ta Esterka dělá, co jí z těch cecků vlastně teče... každopádně, dnešní váhy pětidenních štěňat jsou moc pěkné :-) - 477g, 400g, 384g, 434g, 380g

Tož pro dnešek vše, musím jít spát, ale už brzy ta krysčata představím podrobněji :-)

Štěňata vrh D

13. června 2013 v 22:49 Štěňata - vrh D
Dne 12.6.2013 se narodili dva zlatí pejsci


Otec:
Výška 36cm, CEA genotyp NORMAL

Matka:
Výška 36cm, plnochrupá, CEA genotyp CARRIER

Koeficient příbuznosti 0%

Štěňátka

Pejsek č. 1 - DAMIAN, výška 42cm, plnochrupý, obě varlata
Majitel: Denisa Kopicová


Porodní hmotnost: 252g

1. týden - 445g
2. týden - 701g
3. týden - 870g
4. týden - 1347g
5. týden - 1656g
6. týden - 2089g
7. týden - 2396g
8. týden - 2835g

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pejsek č. 2 - DOMINIC, výška 38cm, plnochrupý, obě varlata
Majitel: Lucie Výborná


Porodní hmotnost: 265g

1. týden - 522g
2. týden - 757g
3. týden - 943g
4. týden - 1321g
5. týden - 1652g
6. týden - 2068g
7. týden - 2380g
odběr - 2486g

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Štěňata vrh C

13. června 2013 v 21:28 Štěňata - vrh C
Dne 8. června 2013 se narodilo 5 štěňátek - blue-merle fenka, blue-merle pejsek, jedna trikolorní fenka a dva téměř stejní trikolorní pejsci.

VIDEO VRHU:


Koeficient příbuznosti 0,78%

Štěňátka:

Blue-merle fenka - CELESTE ( CEA genotyp - affected, CEA klinika - CRD, 1.8.2013 )
Plnochrupá, 38cm
Majitel: Olga Mařáčková

Porodní hmotnost: 298g

1. týden - 545g
2. týden - 772g
3. týden - 1112g
4. týden - 1543g
5. týden - 2005g
6. týden - 2467g
7. týden - 2853g
8. týden - 3230g

25cm - 8,5 týdne

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Trikolorní pes č. 1 - CAESAR ( CEA genotyp - carrier, obě varlátka sestouplá )
Plnochrupý, 40cm
Majitel: Radek Šefr
Porodní hmotnost: 215g

1. týden - 437g
2. týden - 695g
3. týden - 925g
4. týden - 1265g
5. týden - 1666g
6. týden - 2022g
7. týden - 2348g
8. týden - 2743g

23cm - 8,5 týdne

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Trikolorní fenka - CONSTANCE ( CEA genotyp - NORMAL, MDR1 +/+ ), plnochrupá, výška 36cm, CHOVNÁ
Porodní hmotnost: 246g

1. týden - 450g
2. týden - 682g
3. týden - 932g
4. týden - 1227g
5. týden - 1596g
6. týden - 1965g
7. týden - 2243g
8. týden - 2530g

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Blue-merle pes - CASSIUS ( CEA genotyp - affected, CEA klinika - CRD, 1.8.2013, obě varlátka sestouplá )
Plnochrupý, výška cca. 45cm
Majitel: Lundáková Naďa
Porodní hmotnost: 268g

1. týden - 502g
2. týden - 719g
3. týden - 1024g
4. týden - 1430g
5. týden - 1906g
6. týden - 2456g
7. týden - 2945g
8. týden - 3344g

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Trikolorní pes 2 - CATO ( CEA genotyp - NORMAL, MDR1 +/- ) plnochrupý, výška 37cm, chovný
Majitel: Lucie Kučerová, Marie Studecká


Porodní hmotnost: 216g

1. týden - 466g
2. týden - 590g
3. týden - 825g
4. týden - 1118g
5. týden - 1503g
6. týden - 1932g
7. týden - 2266g
8. týden - 2722g

21cm - 8,5 týdne
36cm - 7 měsíců
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chystá se porod naší Joy...

11. června 2013 v 23:28 Aktuality
Vypadá to, že během zítřka přijdou na svět štěňátka od Joy. Chtěla jsem dneska udělat malou aktualizaci malým "céčkům", ale takhle to asi sfouknu zítra všechno najednou i s fotkama.

A takhle si lebedí malá trikolorní holčička...


Štěňátka

10. června 2013 v 1:11 Aktuality
Po včerejším stručném info o narození Esterčiných štěňátek dnes přináším pár podrobností...
Celý porod probíhal hladce, bez komplikací a i relativně rychle. Od prvních příznaků blížícího se porodu, které u Esterky spočívaly tentokrát pouze v mírném poklesu teploty, budování si hnízda v rajčatech a jednorázové nevolnosti, neuplynulo do porození prvního štěněte ani 24 hodin.

Samotný porod štěňátek byl velmi plynulý, zabrat dalo Esterce pouze první štěňátko, blue-merle fenka, jejíž porodní váha byla 298g čímž si vysloužila titul "BigBagryně 2013", ale pak už to jelo celkem svižně... krátce na to se narodil trikolorní pejsek s váhou 215g a následovala velmi krásná trikolorní fenka, věrná kopie Belle, alias "Krtka" s váhou 246g. Po tomto výkonu následovala delší pauza, při níž se Esterka tvářila jako že pokud jde o ní, má splněno. Člověk by jí to podle chování snad i věřil, kdyby se jí pod hrudníkem ovšem nedělaly boule... v této pauze jsem jí tedy nakrmila, vyměnila podložky a šla jsem se dívat na televizi. V porodnici byl klid, narozená štěňátka spokojeně visela na ceckách a vůbec, byla pohoda. Když to v televizi zrovna začínalo být napínavé, přišla se dolů štěňátkama pokochat Linda a dotázala se mě, zda nevadí, že ta štěňata leží v té krvi a na mokru... chtěla jsem namítnout, že jsem čistě podestýlala, ale to už byla neteř evidentně urputně zaujatá náročnou početní operací z jejíhož výsledku učinila závěr, že štěňata nejsou tři, nýbrž čtyři. Nádherného modrého pejska s váhou 268g si tedy Esterka potají sama porodila, vybavila a nastrkala pod cecky. Po tomto jsme i porodu posledního štěněte, trikolorního pejska s váhou 216g jen přihlíželi.
Celé to bylo pohodové, Esterka si počínala suveréně a zkušeně a já jsem tomu opravdu moc ráda.


Jeden porod nás čeká ještě v týdnu, kdy čekáme zlatá štěňátka od Joy, která rodila naposledy v roce 2010. Uvidíme, zda i ten proběhne tak hladce, moc bych si to přála.
Trochu problém mám s tím, že holkama třískají hormony a doma se chtějí navzájem zabít. V našem domě není problém je úplně oddělit a také to tak máme, Esterka je v přízemí a Joy v patře, ale drama nastává, když je třeba Joy vypustit na venčení, protože na zahradu se chodí přes místnost, kde jsou štěňata Esterky. To pak nesu Joy v náručí, Esterka na mě skáče, cvaká po Joy zubama, Joy se zmítá jako když má padoucnici, řvou na sebe a vůbec, je to peklo. Tohle prostě nějak musíme vyřešit.
Ve fotogalerii http://zlomu.rajce.idnes.cz/Stenatka_vrh_C/ je pár fotografií štěňat, každé jednotlivě se pokusím vyfotit až zítra, kdy jim zřídím zároveň i jejich sekci.

63. den březosti...

8. června 2013 v 10:01 Aktuality
Jen krátké info o dění... okolo osmé hodiny ráno to Esterka vzala už vážně, zahnízdila v mojí posteli a pekelně se soustředí na proces. Když vše půjde dobře, do večera by mohla být štěňátka na světě :-)

18:12

Na svět už přišla tři štěňátka, blue-merle holka, trikolorní holka a trikolorní kluk...

20.20

Narodilo se čtvrté štěňátko, nádherný modrý kluk! V bříšku je ještě jedno štěňátko :-)

20.40

Na svět přišel trikolorní pejsek. Je hotovo, máme pět štěňátek :-)

Už se to chystá...

8. června 2013 v 4:14 Aktuality
... koukám tady na ty přístupy a vidím, že už je očekávána nějaká aktualizace... tak tedy jo, už se to chystá. Jsme po poklesu teploty, Esterka už si na zahradě upravila tlapky a podvozek, jak si hrabala v květeně hnízdo a vyblinkala večeři. Po předchozích zkušenostech vím, že se první štěňátko nenarodí v nejbližších hodinách a tak jsem si předsevzala, že čekání na tu pravou hodinu strávím v naprostém klidu, že budu dělat jako by se nechumelilo, prostě že nebudu panikařit. Jo, když jsme u těch přístupů... zrovna nedávno jsem se koukala na statistiky, na základě jakých hesel přistupují noví návštěvníci na naše stránky a celkem mě to pobavilo. Jedním z nejčastějších dotazů ve vyhledávačích, které také nasměrují hledající na naše stránky je dotaz " kolik centimetrů má jeden metr "... ještě že ten Internet máme, že, když supluje základní školy, kam by ta naše civilizace bez něj za chvíli dospěla... naštěstí na mých stránkách se to dozvědí na jeden klik :-)
Další z častých dotazů se kupodivu týká receptů na nutrie, pak následuje klasika, tedy dotazy typu "kdy štěně udrží moč", "kdy naposledy má štěně žrát" a podobně. Rozesmál mě také dotaz "kdy začíná štěně štěkat", tady bych řekla, že tazatel zabrousil ke správnému zdroji informací, alespoň pokud má v úmyslu pořídit si šeltii, případně pokud si chce ověřit, že se jeho šeltie nevymyká normálu. Takže milý informacechtivý čtenáři, vězte, že takové štěně umí štěknout vskutku velmi záhy poté, co mu příroda oční víka odlepí...

Někdy se ale divím já a především hledající, kamže se to vlastně na základě položeného dotazu vlastně dostal... to třeba když dotyčný natěšeně hledá "prdelky" a místo pohledných dámských pozadí se u mě na stránkách dozví, že musely být umyty, protože na chlupech okolo řitního otvoru bylo přilepené hovno... to pak nutně musí veškeré erotické naladění vzít zasvé.
No, já to teď shodou okolností zrovna docela intenzivně řeším a dokonce jsem kvůli tomu musela Esterce maličko odpomoci od té ozdoby pod ocasem, protože jak je přeplněná těmi miminy, neudělá při tom ten správný hrb a rázem má problém.
Zmínka o přeplněnosti štěňaty mi připomněla, že bych měla upřesnit svůj odhad na počet očekávaných štěňat... tedy Esterka 5, Joy 1-2, zde se vracím k původnímu odhadu. Samozřejmě bez záruky.

Každopádně, ať už jich bude tolik, nebo bude počet jiný, strašně se na ně těším. Bude to náročné, vždycky je to náročné, to zná každý chovatel. A chovatel se snaží... snaží se k věci přistupovat zodpovědně už před nakrytím, vybírá partnery a vždy je to při tom krok do neznáma. Občas něco musí risknout, často musí něco obětovat, vždy musí dost investovat a nedělá to pro peníze, protože na tomhle se prostě vydělat nedá. Takový chovatel po měsících bádání a rozmýšlení nakryje, pak hýčká tu maminu... dopřává jí to nejlepší, když se blíží porod je jak na trní, sleduje tu tlustou čubku jak ochranka Obamu, odmítá pozvání na oslavy a jiné akce, protože "může každou chvíli rodit", domlouvá si v práci dovolenou na zavolání... pak se ta psí mimina rodí, někdy i s komplikacemi, v těch případech se pak nespí, tráví se hodiny na veterině, jsou to nervy, obavy, náklady... a i když je vše v pohodě, bez problémů, stejně se staráme... aby bylo dost teplo, aby bylo pořád čisto, aby nám štěňátka prospívala a tak podobně. Když se blíží třetí, čtvrtý týden jejich věku, mrňata začínají opravdu ožívat, rýsují se povahy, odlišují projevy. Každé štěně je jiné, je to jako s dětmi. A tehdy začínáme pozvolna vychovávat. Jinými slovy, začínáme těm malým psiskům vštěpovat určité zásady. Máme na to necelé čtyři týdny, abychom ty ryzí šelmičky připravili na odchod k novým majitelům, abychom jim dali nějaké základy. Co všechno musíme, či můžeme, za tu dobu stihnout? Naučíme je jíst pevnou stravu, naučíme je interakce s lidmi, s jinými zvířaty, seznamujeme je s různými předměty, zvuky, situacemi. Učíme je, že život v rodině má svůj řád. Že noc je odlišná od dne, že existuje nějaká pravidelnost, že kousání do prstů bolí, že knihy a bytové vybavení se neokusují, že čůrat a kakat se chodí ven, nebo na vyhrazená místa... zdůrazňuji, že je to učíme! doba, kterou na to máme je příliš krátká a není možné, naučit celý vrh štěňat, jak se má chovat při odběru a posléze v nových rodinách. To opravdu za tři, čtyři týdny psí batole naučit nelze. Chovatel je především od toho, aby zajistil řádné podmínky pro jejich příchod na svět, aby nastartoval jejich zdárný vývoj do budoucna, aby od něj odcházela zdravá, plná síly a připravená k dalšímu utváření. Úkolem chovatele tedy není vycvičit štěně k čistotnosti, k poslušnosti, v moci chovatele není ovlivnit povahu štěněte a utvářet jeho osobnost. Každý, kdo plánuje pořídit si štěňátko, by měl být obeznámen s jednou zásadní věcí, a to, že rozhodující socializační fáze nastává ve věku 7 - 12, eventuálně 16 týdnů, další konání, mající vliv na utváření psí osobnosti pak trvá zhruba do jednoho, jednoho a půl roka věku psa. A to je období, kdy kompetence k výchově přebírá výhradně majitel psa. Je dobré si uvědomit, že pochybení, opomenutí, nedůslednost a jiná selhání, se téměř vždy na vývoji štěněte nějak projeví. A mnohdy si to člověk ani neuvědomí. Proč to tady všechno píšu?
Byť jsem se zařekla, že už to nebudu více řešit, přesto si to nakonec neodpustím. Stalo se, že fenka z loňského vrhu, naše princezna Beatrix, se dočkala odsouzení... http://www.sweetflyers.tym.cz/novinky.html
Ke svým ročním narozeninám se od vlastní paničky dočkala kritiky a ve srovnání s její starší kolegyní, fenky kolie, neobstála. Bylo jí vyčteno, že je neposlušná, že je nepřesná při výcviku, že vymýšlí jen samé kraviny a jen žere a kraví.
Dost se to probíralo na FB, tak už to tady nechci nějak více rozebírat, ale upřímně a na rovinu říkám, čtou-li to tady nějací potencionální zájemci o štěňátko ode mě... čekáte-li dokonalého psa, ani mě nekontaktujte... to i kdyby mi měl celý vrh zůstat doma, budu si zájemce o svá štěňata opravdu pečlivě vybírat.
Chci věřit tomu, že Trixi bude i přes svojí nevyspělost a údajná selhání milována a že se problémy nebudou více prohlubovat, protože věřte tomu, že ten pes vycítí naprosto všechno. Stejně tak, jako když je vám smutno a máte trápení, přijde k vám, přitulí se a po svém vám řekne, že ví, jak vám je a že je s vámi, stejně tak vycítí vaše odmítnutí, vaší skepsi a vaše zklamání z něho. Reakce je poplatná povaze každého psího jedince, ale věřte, že svalíte-li vinu na psa, nebo dokonce jeho chovatele, neočistíte se a problémy se nevyřeší.

Tak to by bylo dnes asi tak nějak všechno, asi to nebylo moc zábavné.
Snad nám to vynahradí zítřek, eventuálně neděle časně ráno, kdy se bude plnit porodní bednička...