Březen 2012

Máme nakryto...

28. března 2012 v 1:21 Aktuality
S mírným zpožděním hlásím, že máme nakryto. Panenka Esterka byla společně s malým béžovým spratkem, jakožto doprovodem, ve čtvrtek 22.3. nemilosrdně narvána do přepravky a vyrazilo se směr Nový Jičín. Po dobu trvání jízdy jsem přemýšlela, jak se asi ta naše cudná princezna bude chovat, zda nebude chudinka moc trpět, zda nebude novou situací zaskočena, jestli si své "panenství" nebude moc bránit a vůbec, jestli celá akce proběhne v pořádku. Po příjezdu na místo a vyjmutí obou psích děvčat z poblité přepravky se ukázalo, že mé obavy nebudou asi tak zcela na místě, neboť první, co Esterku zaujalo, byli dva statní samci jezevčíků za plotem domu s číslem popisným 31...
Nehorázně vyzývavě jim šmrdlala prdkou před čumákama, až ti chudáci rudě viděli. Když měli v jednu chvíli pletivo zaražený skoro až do čelního stopu, musela jsem tý černý děvuše vysvětlit, že se špagetama jako nic nebude, že mě vůbec nezajímá, že maj taky rodokmen, a že na ní v domě čeká jiný krasavec...

... krasavec Riči, plným jménem Čistyj Ručej iz Tverskoj Skazki, šel rovnou na věc a když bylo po téměř dvaceti minutách hotovo, šel sezobnout se stolu sušenku, protože kvalitně odvedená práce si přeci žádá odměnu. To ovšem nelibě nesl náš Kuba, pokládajíc talíř se sladkým pečivem již za svůj majetek.
Poté, co se zadělalo na psí děti, šli se oba milenci, béžový spratek a trikolorní špunt (tam taktéž přítomný), proběhnout na zahradu. Vzniklo z toho pár fotografií, které jsou ke shlédnutí zde http://zlomu.rajce.idnes.cz/Bartosovice_22.3.2012/
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud se zadařilo, můžeme okolo 24.května očekávat narození trikolorních i blue merle štěňat.


Do fotogalerie na Rajčeti http://zlomu.rajce.idnes.cz/27.3.2012/ přidány také nejčerstvější fotografie naší Vitky, abyste viděli, jak nám roste do krásy. Jsem z ní nadšená a opět mi nezbývá, než po vzoru zvolat:
Děkuji Ti Mlado za tak úžasného psíka!Smějící seNěkolik událostí...

18. března 2012 v 3:02 Aktuality
... více či méně závažných, nám přinesl čas uplynulý od posledního příspěvku. Událostí číslo jedna je u nás hárání Esterky. Esterka začala hárat minulou sobotu a v průběhu příštího týdne tedy bude kryta.
Výběru krycího psa jsem věnovala moře času. Zpočátku byla má kritéria velmi přísná. Otec štěňat měl být po všech stránkách "dokonalý". Svojí dokonalostí měl doplňovat klady Esterky a vylepšovat její nedostatky. Měl být samozřejmě celkově krásný a elegantní. Nesměl být neforemnou haldou chlupů s hlavou nasazenou na kohoutku, sekerou odseknutou zádí, na jejímž nejvyšším vrcholu ční esovitě zakroucený ocas a s těžkým uchem a nesměl být ani "párátkonožka" s nohama jak od almary a ušima jak finský laphund. Měl být geneticky zdravý na CEA, měl být standardního formátu, aby vyrovnal Esterčinu "rozevlátost", musel být plnochrupý, protože Esterce chybí druhý premolár, měl mít samozřejmě "super" povahu, měl vyhovovat rodokmenem a vynikat kvalitou předků, sourozenců a pokud možno i potomků, u nichž jsem kladla důraz na vyrovnanost výšek, stav chrupu, celkové zdraví, výstavní a chovatelskou úspěšnost a mnohé další. Prostě, byla jsem taková celkem skromná holka.
Velice brzy jsem ovšem zjistila, že s krycíma psama je to jako s každým jiným chlapem, ba co víc, že je to s krycím psem ještě mnohem těžší, páč do výběru mužskýho vám "nekecá" standard FCI a odchov vám neposuzuje konkurence, rozhodčí pro posuzování exteriéru, MVDr. Beránek, bonitační komise, ani chytrá a všeznalá děvčata na internetu http://www.cz-pes.cz/diskuse/7_2784_407.html.
V průběhu vybírání "ideálního" otce našich štěňat jsem "projela celý svět" a v každém státě a na každém kontinentu jsem našla cca. jednoho, maximálně dva vhodné kandidáty, kteří s drobnými ústupky téměř plnili nastavená kritéria... pak jsem také našla několik psů, kteří spnili mé požadavky jen v některých oblastech a v dalších jim zase odporovali.
A tak jsem si říkala, zda to není trochu málo a kdeže asi bude chyba...
A pak jsem si uvědomila, jestli já nejsem tak trochu už zblblá a jestli nejsem příliš technokratická. To je pořád samá genetika, genealogie, fyziologie, estetika, ambicióznost... nikam to nevede, výsledkem jsou jen pochyby, nerozhodnost a jistá přetrvávající nespokojenost, protože neexistuje dopředné exaktní posouzení správnosti výběru. Myslím, že v tom nejsem tak úplně sama... všichni bychom chtěli odchovávat bezvadná, zdravá a vůbec, po všech stránkách dokonalá štěňátka. Ale to prostě nelze.
Na druhou stranu, měli bychom si uvědomit, že těmto a podobným peripetiím by se dalo zčásti zabránit. Každý z nás by si měl uvědomit, že nedostatky našich psů, které se snažíme někdy řešit bagatelizováním a někdy dokonce až snahou o jejich "standardizaci" - protože úpravy pravidel pro chovné jedince by apriory měly sloužit především standardizaci, jinak je celý plemenný standard naprosto k ničemu - nám všem připravují problémy především do budoucnosti. A to ať už jde o výšky, oligodoncie, či o jiné netypičnosti. Nemluvě o praktickém zdraví. Každý významný ústupek se nám v budoucnu může tvrdě vymstít v tom, že bude pekelný problém párovat chovné jedince v úzké chovné základně.
Chybění jednoho z nejdůležitějších a největších zubů, zubu P4, čtvrtého premoláru, který společně se zubem M1 v chrupu psa tvoří tzv. trhákový komplex a funkčně je v chrupu psa, jakožto šelmy, poměrně dosti důležitý, se dá z hlediska majitele "postiženého psa" možná tolerovat. Nikoliv však s ohledem na celý chov plemene. Genetika je neúprosná a vypisuje své účty se zpožděním, kdy na jejich zaplacení už nemíváme prostředky. Dědičnost oligodoncie je problematická a není jednoznačná. Liší se u horní i u spodní čelisti, zub od zubu. Máme-li v chovu šeltií problém s výškami, s nevyrovnaností plemene v exteriéru a s některými sledovanými dědičnými chorobami a anomáliemi, což v komplexu tvoří základ pro výběr a párování jedinců v chovu, proč si chceme dobrovolně komplikovat situaci dalšími aspekty, které budeme muset v budoucnu řešit, když stejně psi z takto zatížených chovů, nebudou v chovu nijak výrazně využíváni a pokud v omezené míře ano, nebudou pro něj žádným přínosem?
Ale to jsem odbočila, snad v reakci na průběh dnešní členské schůze v Dolních Počernicích, která byla i po jiné stránce zajímavá...
... za krásného počasí se tam totiž sešla část "véčkového" vrhu z Ďáblovy studánky, z něhož pochází naše Vanity, plus stejně stará bikolorní krasavice Up and Down, neboli "Dauny".

Více fotografií sourozenců a Dauny zde - http://zlomu.rajce.idnes.cz/Dolni_Pocernice_17.3.2012/

Ale zpět k plánovanému krytí naší Esterky. Tak tedy po dlouhých úvahách, konzultacích a dotazech jsem se rozhodla, že dám na vlastní intuici a upřednostním psa CEA geneticky čistého. V tomto nebudu dělat kompromisy, byť jsem si již v jednu chvíli myslela, že ano. Esterka by podle předběžných odhadů měla být nakryta nejpozději na konci příštího týdne a nejpozději v tu dobu by se tu také mělo objevit kompletní info o rodičích plánovaného vrhu.

Jen pár drobností...

5. března 2012 v 2:26 Aktuality
Tak se mi zdá, že letos budu šíleně akční. Právě jsem odeslala přihlášku na Víkend se šeltičkou, ještě odešlu přihlášku na Pecku, přihlásila jsem Joy a Vitku na Prahu a to dokonce v první uzávěrce - neuvěřitelné!, to samé chci udělat i u klubovky v Hradci a zvažuji taky Řepeč, ale tam tedy nevím, v sobotu Praha a v neděli hned Řepeč... to si ještě rozmyslím.
Čekají nás také nějaké ty výlety, týden před Velikonocemi by se měl uskutečnit výlet na Perštejn, jak se domluvila komunita na FB a určitě bude také jarní Posázavská.
No a kromě toho tedy plánuji ta štěňata. Esterka se zatím k hárání nějak nemá, takže mi dává ještě čas pořádně promyslet toho taťku, ale každopádně budu muset dělat nějaké kompromisy.
Včera jsme se byli s Helenou a Eldou projít v Klánovickém lese, pesani se do syta vyběhali a já zase "vyfotila", takže spokojenost. Pár fotek z procházky zde http://zlomu.rajce.idnes.cz/A_Klanovice_3.3.2012/ a pochopitelně na Facebooku.Jinak co Vitka...
Povinné info pro chovatelku:
Výška v 5 měsících: 31cm
Váha v 5 měsících: 4,8kg
Zuby: MÁ... podrobněji snad jen - skus nůžkový, řezáky - v podstatě po výměně, špičáky - už se na nich pracuje
Stavba těla: typická dle standardu
Povaha: typická dle standardu, ale! Tady bych se chtěla maličko pozastavit...
Rozhodla jsem se, že podrobím Vitčino chování velmi důkladné analýze a vypracuji k tomu obsáhlý referát, v němž by mělo být přesně zmapováno a charakterizováno následující:
- její hodnotový žebříček
- schopnost učení
- emocionální stabilita
- schopnost samostatného řešení některých situací
a některé další její vlastnosti.
Pro svojí práci jsem zvolila neobehaviorální metodu, která se mi pro tento případ zdála nejvhodnější. A výsledky jsou skutečně velmi zajímavé! Přestože prozatím nemohu "vylézt na světlo" s kompletně zpracovaným materiálem - přeci jen, je to dosti náročné, takový rozsáhlý výzkum - nedočkavcům již přesto mohu prozradit to nejdůležitější... a totiž, že v hodnotovém žebříčku našeho probanda, škálovaném od 1 do 30, se na pozici 1 - 28 umístilo žrádlo (v jakékoliv podobě) a na zbývajících dvou pozicích se umístilo lítání na volno a drbání za ušima. Jakákoliv další činnost, zejména chůze na vodítku, česání, kontrola zubů atd., se nachází v těžce záporných hodnotách tohoto pomyslného žebříčku.
Od výše uvedeného se pochopitelně odvíjí i další výsledky mé analýzy, tedy zhodnocení schopnosti učení a řešení různých situací, ale na tyto si budete muset ještě chvíli počkat, bo je to velmi náročné zejména na popis...
Takže příště...