Ohlédnutí za rokem 2009

23. prosince 2009 v 23:02 |  Výcvik
paseni01
V roce 2009 jsme se - pokud jde o výcvik - moc nevyznamenali...
Jednoduše nebylo moc času a také mé zdraví nesloužilo tak, jak by mělo. Stanovené cíle jsme nesplnili. S Enjoy jsem cvičila občas stopy a je jen moje vina, že jsme se ještě nedopracovali ke složení zkoušky FRP1, kterou bychom nejspíše uspokojivě zvládli. Má výborný nos, přirozený zájem o stopu a vyniká přesností. Jediným problémem se ukázalo spolehlivé označovaní předmětů, což jsme ale na podzim za pomoci vlastní netradiční metody nakonec nějak zvládli. Dalším problémem je u Joy aport. Ona je vášnivá aportérka, ale jako klasická "míčkařka" nevydrží čekat na odebrání a rychle pouští. Kvůli překusování a pohrávání si s aportem jsme museli nasadit klasickou dřevěnou čínku, která se v tomto směru osvědčila, ale hotovo nemáme. Snažíme se, co můžeme. Poslušnost není také jak bych si představovala. Zvyklá na radostné a přesné plnění cviků od hovawartky Arči, je pro mě lajdáctví šeltky tak trochu brnkačka na nervy. Výcvik s klikrem nám v mnohém pomohl, ale ani on nevyřeší přemíru temperamentu, nižší schopnost soustředění a časnou fázi útlumu. Oproti Ariance se zdánlivě jeví jako "méně chápavá", přinejmenším méně ochotná. Přesto mám v některých okamžicích pocit, že si ze mě spíš dělá srandičky. Ona ví moc dobře, co po ní chci, jak má který cvik udělat (například předpisové přisednutí k noze), ale zkouší to holka na mě s tím nechápavým výrazem. Největší problém pro ní je zvednout ten svůj zadek jakmile ho má jednou na zemi a to i při obratech : -)
Zkoušeli jsme i pasení. Zájem má, odvahu též, vlohy stoprocentně projevuje. Přesto jsme zkoušku vloh nesplnily. Důvodem bylo především to, že jsem nebyla dobře připravená já a že se i při této konkrétní zkoušce hodnotila technika práce se stádem, což již podle mého názoru vyžaduje přípravu ve formě výcviku. My jsme přijeli předvést jen vlohu a podcenili základní nácvik. Pasení mě "chytlo", ale nedostupnost pravidelných tréninkových příležitostí je pro nás překážkou.
Agility je vášeň, kterou Enjoy projevuje při každé příležitosti a jakmile zahlédne parkur, je v tranzu. Bohužel není nikdo, kdo by s ní běhal. A že by jí to šlo, o tom není pochyb.

Pokud jde o Arianku, tam v podstatě není o čem mluvit. Vynikající poslušnost, ale nezájem o obrany nám příliš příležitostí k prosazení se v klasické sportovní kynologii nedává. Zkoušku ZPU1 jsme z osobních důvodů přeložili na jaro 2010 a snad se pak budeme věnovat i obedienci. S tím, jak mi odrůstá mladší syn, doufám i ve více času a tak snad rok 2010 využiji k tomu, abych holky poněkud více zaměstnala prací. Tím spíše, že Enjoy se na jaře stane maminou a tak výstavy v následujícím období nahradí spíše výcvik.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.